Playlists
Registreeri
7

Sočutje v praksi

Liitu
OverviewMärgid

Sočutje v praksi

Liitu

Teave

Sočutje je mehanizem, je naš celoviti odziv na trpljenje, trpljenje vseh okoli nas in nas samih. Ima močan vpliv na medosebne odnose in omogoča ustvarjanje občutka varnosti, zaupanja in bližine med ljudmi. Sočutje prinaša pozitivne spremembe v svetu, saj nas spodbuja k dejanjem, ki izboljšujejo naša življenja in življenje drugih.

Svet v katerem živimo, vedno bolj kliče po sočutju, saj sočuten pristop pomaga pri reševanju izzivov v skupnosti. Na tem seznamu predvajanja bomo raziskovali:
  • sočutje kot kompetenco,
  • vidike sočutja do drugih in samo-sočutja ter
  • spoznali manifest sočutja iniciative Ambasada sočutja.

Sočutje je kakovost, ki jo lahko kultiviramo skozi prakso in je zavedanje, kako naše ravnanje vpliva na druge ljudi in na nas same. Zato vas v učnem seznamu predvajanja, ki je pred vami vabimo, da se pridružite navdihujočemu raziskovanju sočutja in skozi interaktivne naloge spoznate njegove različne vidike. Znanje in vedenje, ki ga boste pridobili vam bo pomagalo:
  • graditi povezovalne odnose;
  • razvijati empatijo;
  • ustvariti pozitivno spremembo v vašem neposrednem in širšem okolju.

Pridružite se nam pri širjenju gibanja in ambasade sočutja.


Activities to complete

Complete the following activities, earn badges and you will see your playlist progress updated
Kaj je sočutje?
Mandatory
1 tund
View full activity

Teave

V naslednji aktivnosti vam želimo predstaviti iniciativo »AMBASADA SOČUTJA«: kdo smo, kaj delamo, zakaj smo izdelali manifest sočutja. Prav tako vas vabimo k prebiranju našega manifesta.

O iniciativi…
Na hitrost današnjih sprememb se ni možno odzivati s starimi hirearhičnimi modeli. Možna rešitev so sodelovalni načini voditeljstva in delovanja. Voditeljstvo kot gostiteljstvo, s spretnostmi poslušanja in moderatorskih veščin, z upoštevanjem intuicije in stabilnimi viri. Voditeljstvo, v katerem zaupamo procesu dela, ki daje prednost sodelovanju pred natančno definiranim pričakovanim rezultatom, terja pogum, zrelost in prevzemanje odgovornosti vseh vključenih.

Z željo, da pomagamo mladinskim delavcem ozaveščati, da so voditelji mladim, predajamo znanja, izkušnje in brusimo veščine, potrebne za voditeljstvo. Hkrati pa raziskujemo nove oblike voditeljstva, ki presegajo meje mladinskega sektorja.

Sočutje, ki je temelj sodelovanja, ljubezni in dialoga, je temeljna vrednota, ki nas vodi v naslednje korake. S projektom širimo znanstveno opredelitev sočutja, raziskujemo vplive sočutja na vedenje, predvsem pa promoviramo načine voditeljstva, ki v center postavljajo človeka. V iniciativo smo povabilii voditelje iz mladinskega sektorja in mladinske delavce. Iniciativa poteka na pobudo direktorice Mladih Zmajev, Ksenje Perko, ki odpira vprašanja voditeljstva v današnjem času in omogoča pretakanje znanja med sektorji. Ker želimo prispevati k pozitivnim silam spreminjanja sveta, h kreiranju ustvarjalne in sodelovalne družbe, se povezujemo z drugimi in prepoznavamo mladinske delavce kot ključne akterje za boljši svet. Danes smo v iniciativo vključeni voditelji mladinskega sektorja in mladinski delavci. Skupina se širi po principu povabila in se redno dobiva na srečanjih preko katerih širi kroge sočutja.

Naše aktivnosti …
Kot rezultat delovanja naše iniciative redno nastajajo nova orodja za refleksijo (razglednice, plakat, delovni zvezek), namenjena mladim, mladinskim delavcem in širši javnosti.

Naša misija …
Skupaj želimo prispevati k pozitivnim silam spreminjanja sveta, h kreiranju ustvarjalne in sodelovalne družbe, se povezujemo z drugimi in prepoznavamo mladinske delavce, kot ključne akterje za boljši svet. S tem presegamo meje mladinskega sektorja in promoviramo mladinsko delo.

Kaj nas vodi?
Sočutje, ki je temelj sodelovanja, ljubezni in dialoga, je temeljna vrednota, ki nas vodi v naslednje korake. Z iniciativo širimo znanstveno opredelitev sočutja, raziskujemo vplive sočutja na vedenje, predvsem pa promoviramo načine voditeljstva, ki v center postavljajo človeka.

Naši produkti do sedaj so:
  1. Delovni zvezek: Vsebina delovnega zvezka je soustvarjena kot žetev delavnice z udeleženci v sklopu ciklusa Voditeljstvo, ki temelji na sočutju’.
Idejna zasnova: Tadeja Bučar Atkins, Ksenja Perko, Saša Kerkoš
Vsebinska zasnova: Saša Kerkoš
Besedila: Tadeja Bučar Atkins, Saša Kerkoš, Nives Felić, Marko Pavlovič, Tjaša Vidergar,Tinkara Koleša, Ksenja Perko
Udeleženci delavnice so postali prvi ambasadorji sočutja: Nives Felić, Marko Pavlovič, Nina Peče Grilc, Tjaša Vidergar, Tinkara Koleša in Ksenja Perko. Kasneje so se jim pridružili še Sonja Čandek, Urška Pavlovič, Marko Taljan, Maja Majcen, Maja M. Gašperšič, Karmen Žnidaršič, Nejc Benčič in Maja Hostnik.
Kako si zagotovim delovni zvezek: Piši na voditeljstvo@mladizmaji.si

2. Manifest sočutja: Skupaj smo oblikovali tudi »Manifest sočutja«, ki ga lahko preberete v nadaljevanju (najdete ga med gradivi). Njegov namen je, da na preprost način razloži, kaj mi razumemo pod vrlino sočutja.


Resources

  • Manifest sočutja 1
  • Manifest sočutja 2

Get activity badge

MANIFEST SOČUTJA Get this badge

Prejemnik te značke je spoznal iniciativo »Ambasadorji sočutja«, njihovo poslanstvo, vrednote in misijo. Prav tako je pregledal in osmislil njihova glavna gradiva:
  • Delovni zvezek in
  • Manifest sočutja

S prejeto značko se prejemnik zavezuje, da je podrobno preučil manifest sočutja in ga vnesel v svoj vsakdan.

Märgi saamiseks tuleb lõpetada 1 ülesanne
Ülesanded
Task no.1
Evidence verified by: one activity organiser
Katera sporočila manifesta so se te najbolj dotaknila in/ali ti odpirajo nova vprašanja? Podeli jih z nami.
Task no.2
Evidence verified by: one activity organiser
Te zanima tudi Delovni zvezek Sočutja? Piši na naslov voditeljstvo@mladizmaji.si in si ga pridi pogledat v živo.
Activities: 6
Started: 39
Completed playlist: 0
Time to complete: 1 päev 2 tundi
Share:

Organiseerijad

TiPovej!
Badgecraft käitab veebi taristut Õppimise linnade ja regioonide jaoks. Euroopa konsortsium arendab seda platvormi kaasrahastusega Euroopa Liidu programmist Erasmus+.
Platvorm
Vaheta keelt:
Co-funded by the Erasmus+ programme of the European Union
KoduActivitiesPlaylists