Grojaraščiai
Registruotis
6

EAT - STRESS - REPEAT

Prisijungti
ApžvalgaŽenkliukai

EAT - STRESS - REPEAT

Prisijungti

Apie

V današnjem svetu je hrana in z njo povezane tematike zelo aktualna tema in vedno ne nujno predstavljena v pozitivni luči.

S projektom EAT - STRESS - REPEAT želimo informirati mlade kaj so motnje hranjenja. Odločile smo se za kratki opis tega, katere motnje hranjenja sploh poznamo.

Motnje hranjenja delimo na več podvrst, torej na anoreksijo nervozo, bulimijo nervozo, kompulzivno prenajedanje. V zadnjih letih se pojavljata še ortoreksija in bigoreksija (Srnec, 2013): 
- Anoreksija nervoza = strah pred debelostjo, ki se ne poleže ali izgine tudi pri izgubi telesne teže. Poznamo dve vrsti anoreksije, restriktiva (odklanjanje hrane) in purgativna (bruhanje, uporaba odvajal). 
- Bulimija nervoza = pojavljanja obdobij prenajedanj katerim sledijo neustrezni mehanizmi zmanjševanja telesne teže, naprimer bruhanje. Gre za obremenjenost z obliko svojega telesa, s telesno maso. Poznamo dve obliki, purgativna (prenajedanju sledi bruhanje, zloraba odvajal) in nepurgativna oblika (prenajedanju sledi stradanje, pretirana telesna aktivnost). 
- Kompulzivno prenajedanje = prisotno prekomerno vnašanje hrane, gre za občutek pomankljivega nadzora. Obdobju prenajednja ne sledijo neustrezni mehanizmi za zmanjševanje telesne teže. 
- Ortoreksija = preokupiranost z zdravo, biološko čisto hrano, pomeni omejevanje na določeno obliko hrane. Ni prisotenga straha pred debelostjo, ni težnje po vitkosti, prav tako ni motene telesne podobe. 
- Bigoreksija = izrazita potreba po mišičastem telesu, klju (pretirano) mišičastem telesu se oseba doživlja kot suho, premlo možato. Obolevajo večinoma moški. 

Prilagamo še dokument, v katerem je bolj natančno opisano kaj so motnje hranjenja. Pri ustvarjanju smo uporabile strokovno literaturo. Dokument deluje preventivno.



Cilj našega projekta: Mladim želimo na enem mestu ponuditi čim več informacij o oblikah pomoči, ki so primerne zanje, v primeru, da pri sebi zaznajo motnje hranjenja. Poudariti želimo, da nekatere organizacije delujejo preventivno, spet druge pa kurativno (ko se neke oblike motenj hranjenja že pojavijo). Spodaj prilagamo povezave do različnih organizacij, spletnih strani, kratkih informacij. 

Osredotočile smo se na oblike pomoči, ki so javno dostopne. Vključile smo neprofitne organizacije, ki so strokovne in in socialna omrežja, ki prav tako veljajo za učinkovita.

Neprofitne organizacije (kurativa): 
- Svetovalnica MUZA 
http://www.svetovalnicamuza.si/ 
- Svetovalni svet, društvo za pomoč pri motnjah hranjenja 

Druge organizacije na tem področju (kurativa):
- Introspekta, svetovalnica za motnje hranjenja 

Socialna omrežja (preventiva):
- Brunch queen 

V sklopu seznama predvajanj smo pripravile tudi kratke izzive, razdeljene na več sklopov, od prispevanja k izboljšanju samopodobe, do spodbudb in priprave uravnoteženega obroka. Na začetku vsakega izziva je opisano kako se tematika izziva sovpada z motnjami hranjenja.

Naše vsebine kot celota veljajo za preventivno obliko dela. 

Playlisto smo v sklopu študijskega projekta pripravile študentke magisterija socialne pedagogike, Tea, Ema, Nika in Neja.


Baigti renginius

Atlikite šias veiklas, gaukite ženkliukus ir pamatysite grojaraščio progresą
EAT - STRESS - REPEAT _ samopodoba
Privaloma
15 minučių
Peržiūrėti visą veiklą

Apie

Hrana in motnje hranjenja, kje je povezava?

Motnje hranjenja imajo značilnosti neurejenjega in nerednega prehranjevanja -> preveč ali premalo hrane. Če se neurejen odnos do hrane in prehranjevanja obdrži dlje časa je to znak motenj hranjenja (Nisi okej? Povej naprej.).

Dodajamo še dokument NIJZ-ja dostopen na spletu, kjer je na kratko opisano kaj naj bi bila uravnotežena prehrana. https://www.nijz.si/sites/www.nijz.si/files/datoteke/nacela_zdravega_prehranjevanja.pdf

Motnje hranjenja delimo na več podvrst, torej na anoreksijo nervozo, bulimijo nervozo, kompulzivno prenajedanje. V zadnjih letih se pojavljata še ortoreksija in bigoreksija (Srnec, 2010). 

Sponiti te želimo na oblike pomoči, ki delujejo na področju motnje hranjenja:
Neprofitne organizacije: 
- Svetovalnica MUZA 
- Svetovalni svet, društvo za pomoč pri motnjah hranjenja 

Druge organizacije na tem področju:
- Introspekta, svetovalnica za motnje hranjenja 

Socialna omrežja:
- Brunch queen 






Gauk veiklos ženkliuką

EAT - STRESS - REPEAT _ prehrana Gauk šį ženkliuką

Pripravile smo ti izziv, ki te sprašuje po tvojem odnosu do hrane. Če želiš gotoviti kakšen odnos do hrane imaš je to dobra priložnot.

Dodale smo tudi delovni list, ki si ga lahko skopiraš. Odločitev je tvoja.

Prosile bi te za povratno informacijo s katero si lahko prislužiš značko. Na list papirja nariši obraz, ki kaže tvoj odnos do hrane. Uporabi :) za dober odnos, :/ za nekoliko slabši odnos do hrane in :( za slab odnos do hrane.
Užduotys
Užduotis nr.1
Išduoda organizatorius arba nuskaitant QR kodą
- PREHRANA
1. Napiši ob kateri hrani uživaš? Si po tej vrsti hrane sit/-a.
2. Ali bi moral/-a pri svoji prehrani kaj spremeniti? Če ja, kaj?
3. Je trenutno tvoja prehrana uravnotežena?
4. Ali si dovoliš biti radoveden/-na glede nove hrane?
5. Napiši na kakšne načine poskrbiš za svoje telo.



Renginiai: 5
Pradėta: 13
Pabaigė grojaraštį: 0
Laikas pabaigti: 1 diena 1 valanda
Dalintis:

Organizatoriai

Ljubljana City of Learning
Badgecraft palaiko šią platformą ir plėtoja ją kartu su pagrindinėmis švietimo organizacijomis. Europos Sąjungos programa Erasmus+ dalinai finansavo pirmosios platformos versijos sukūrimą. Susisiekite su mumis support@badgecraft.eu.
Platforma
Pakeisti į kitą kalbą:
Dalinai finansuojamas iš Europos Sąjungos programos Erasmus+
PradinisVeiklosGrojaraščiai